Dobry den, pan Bugar. Mozem vediet Vas nazor, na spravnost a korektnost jednania jedneho Okresneho uradu? Alebo na koho sa mam obratit ak niesom spokojny s jednanim uradu?
Ide o prieskum zaujmu o PU. Kde u navratke a sprievodnom liste sa pise: V pripade, ze nam svoje vyjadrenie Navratkou nezaslete do 15. dni, budeme to povazovat za Vas suhlas.
Ako mozu moju necinnost vo veci povazovat za moj suhlas? Ja som ich o nic neziadal. Nepaci sa mi taketo natlakove jednanie pouzivane z cias smejdov. Chapal by som keby tam bolo napisane …budeme to povazovat za Vas nesuhlas.
Ak sa to takto neferovo zacina, mam obavu ako to skonci. Ak to trochu prezeniem: chhapem ze ide o peniaze z eurofondov a nasledny biznis s podou, ale prosim vas (zainteresovanych) nie cez mrtvoly.
Prieskum záujmo o PPÚ
Ne, 29/03/2015 - 11:26
#1
Prieskum záujmo o PPÚ
Dobrý deň prajem.
Položili ste tri konkrétne otázky, takže najskôr odpovede a v ďalšom sa pokúsim o názor a vysvetlenie.
Áno, svoj názor uvediem.
Ak nie ste spokojný s konaním úradu, obráťte sa na jeho nadriadený orgán.
Ak úrad uviedol, že “Vašu nečinnosť vo veci”, bude považovať za Váš súhlas, tak je vecou toho príslušného úradu, či v ďalšom konaní v prípade námietok, takto zvolený postup “ustojí” / obháji.
Nepoznám konkrétnu vec a ani súvisiace skutočnosti. Domnievam sa ale, že úrad sa zrejme snažil primerane vhodne – aj pre daný účel prieskumu záujmu, použiť tie ustanovenia zákona, ktoré sú napr. aj pri odsúhlasovaní Zásad umiestňovania nových pozemkov (a aj pre iné právne úkony v konaní) takto v zákone definované (viď napr. §11 ods.23 zákona 330/91 Zb. SNR). Bude vecou úradu, či takéto použitie obháji aj pre účely vykonania prieskumu záujmu v prípravnom konaní. Záležať zrejme bude o.i. na tom, či pri vyhodnotení prieskumu záujmu bude potrebné použiť takto definovaný postup vyjadrenia súhlasu, alebo súhlas s daným konaním vyjadrí priamo dostatoční počet účastníkov konania. Každopádne si myslím, že nie je nejaký príliš vážny dôvod na “prehnané” obavy, pretože ak účastníci konania podajú námietku voči takto zvolenému postupu (voči takto definovanému vyjadrenia súhlasu/nesúhlasu), tak úrad skôr ako vydá rozhodnutie, tak určite sa musí daným podnetom zaoberať a doriešiť to v súlade so zákonom.
Veril by som skôr tomu, že nie je predsa v nikoho záujme (ani žiadateľa o PÚ – ak teda ide o jednoduché PÚ(?), a už tobôž správneho orgánu), aby hneď úvode konania vyvolával v účastníkoch negatívne pocity a názory (a “blokoval” si tak hneď v úvode komunikáciu s účastníkmi konania). Ide skôr o nedorozumenie a veci budú iste v ďalšom styku s účastníkmi konania dovysvetlené a uvedú sa na správnu mieru.
Osobne si myslím, že tu nejde o nejaké “nátlakové konanie” a už vôbec nie “cez mŕtvoly”, ako ste to nazvali. Vami uvedené, že by ste to chápal v podobe, že mlčanie = nesúhlas, je ťažko predstaviteľné. Žijeme v dobe, keď aj k voľbám chodí tak málo ľudí, že takýto postup/model by iste nebol vhodný “pre nikoho” :-).
Pozemkové úpravy, či už budú vykonané v celom katastrálnom území, alebo len v jeho časti formou jednoduchých pozemkových úprav, nesú benefity pre všetkých účastníkov takéhoto konania a nie sú teda určené ako “výhodné čerpanie eurofondov”, či “následný biznis s pôdou”, ako ste to – aj keď prehnane nazvali, ale verte, že nesú prospech celej našej krajine, celej našej spoločnosti.
S úctou Jozef Bugár.
prieskum záujmu o pozemkové úpravy sa vykonáva pred vydaním rozhodnutia o povolení pozemkových úprav. ak niekto požiadal o povolenie, tak úrad má relatívne obmedzený čas na to, aby vydal rozhodnutie o povolení. poznamenávam, že na povolenie pozemkových úprav postačuje súhlas vlastníkov, ktorí vlastnia minimálne 50% výmery obvodu projektu. v tejto etape môžte vyjadriť nesúhlas priamo (v návratke) alebo podaním, ktorým sa bude musieť úrad pri vydaní rozhodnutia o povolení vyjadriť. najlepšie ale bude požiadať žiadateľa/investora/spracovateľa projektu o informácie, na základe ktorých sa rozhodnete. myslím, že taký postup bude najvhodnejší pre všetky strany.
s pozdravom
TOno Julény